Muzeum Przyrodnicze w Granicy

kpn

  • Od Moto Przystani: 17km
  • Współrzędne GPS: 52.286705, 20.458172
  • Linki: Muzeum w Granicy
  • W pobliżu: Trasy piesze i rowerowe, Skansen budownictwa puszczańskiego, Dąb Kobendzy, Sosna Powstańców, Stare Zamczysko

Utworzony został w 1990 r. jako jedna z pierwszych tego rodzaju placówek w polskich parkach narodowych. Położony jest 40 km od Warszawy, obok atrakcyjnych miejscowości turystycznych (Żelazowa Wola, Niepokalanów). Dzięki temu stanowi jeden ze stałych punktów programu wycieczek szkolnych, a w weekendy jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Na terenie Ośrodka znajdują się następujące obiekty: Muzeum Puszczy Kampinoskiej,trzy zagrody skansenowe z przykładami budownictwa puszczańskiego, miedzy innymi „Chata Kampinoska”, prowadzona przez członków Stowarzyszenia „Towarzystwo Kampinoskie”, ścieżka dydaktyczna „Skrajem Puszczy”,punkt informacji turystycznej oraz sprzedaży wydawnictw i parking.

Ciekawostki

Tuż obok ośrodka znajduje się niezwykły cmentarz wojskowy, zbudowany na planie orła. Spoczywają na nim żołnierze z armii "Poznań" i "Pomorze", polegi w czasie walk w Puszczy Kampinoskiej, we wrześniu 1939 roku.

Na mapie